Mszą Świętą o północy, Pasterką, rozpoczęliśmy Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Upamiętnia ona oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Pasterka otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Bożego Narodzenia – Wcielenia Syna Bożego.
Boże Narodzenie jest świętem rodzinnym, przeważnie spędzane w gronie najbliższych ludzi – sięga tradycjami dawnych czasów. Zachowały się nawet ślady obrzędów z czasów słowiańskich. Święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa – Wigilii (wieczór 24 grudnia).Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki.
W nocy, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.
Uroczystą Mszę Świętą polsko-węgierskę, pasterską o północy odprawił ks. proboszcz Krzysztof Grzelak SChr.
Po Mszy pasterskiej staropolskim zwyczajem dzieliliśmy się opłatkiem na znak jedności i pojednania, życząc pomyślności dla siebie i innych na nadchodzący rok.