Ten film powstawał blisko 20 lat! Gdy rozpoczynały się zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze rodzinę Józefa i Wiktorii, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno jasnych bohaterów tej historii, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym nagranym rozmówcą w 2004 roku był… brat Józefa Ulmy… Zarówno on, jak i kilkunastu innych świadków, których zarejestrowano na potrzeby filmu dziś już nie żyją…
Historia bohaterskiej rodziny Ulmów, która oddała życie za ratowanie Żydów. Reżyser po raz drugi podszedł do tego tematu, tym razem szukając odpowiedzi na pytanie: dlaczego Józef i Wiktoria Ulmowie podjęli takie ryzyko? Dochodzi do niezwykłych wniosków. Film przedstawia zderzenie dwóch światów – nazistowskich Niemiec i polskiej rodziny katolickiej.
Pretekstem do zamknięcia i opowiedzenia nareszcie tej historii stało się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii Kościoła. Po raz pierwszy na ołtarze trafia cała rodzina. Ten bezprecedensowy fakt nadaje dziełu reżysera ostateczny kształt. Ulmowie. Błogosławiona rodzina nie jest już w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, lecz o nadziei i miłosierdziu. Jest opowieścią o dobru, które pokonuje zło; o sensie poświęcenia; o człowieczeństwie, które triumfuje…
Wstęp wolny!
Projekt sponsorowany przez Ambasadę RP w Budapeszcie w ramach Porozumienia między Ministerstwami Spraw Zagranicznych Polski i Węgier w sprawie finansowania współpracy organizacji pozarządowych