21 i 22 marca w kościele Śródmiejskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Budapeszcie odbywały się uroczystości związane z obchodami Jubileuszowymi: 800 rocznicy urodzin Świętej Kingi i 650 urodzin Świętej Jadwigi , których mottem przewodnim były słowa: „Święci jednoczą narody Europy Środkowej – Módlmy się razem o przyszłość naszych narodów”.
Drugiego dnia budapesztańskich jubileuszowych obchodów 800 rocznicy urodzin Świętej Kingi i 650 urodzin Świętej Jadwigi odbyła się uroczysta sesja w Zakonnym Kolegium Teologicznym Sapientia. Nadzwyczaj ważnym elementem sesji było podjęcie wspólnej międzynarodowej deklaracji w której jej sygnotariusze „stwierdzają, że przywołując życie św. Kingi i św. Jadwigi po raz kolejny uświadamiamy, że źródłem naszej przyszłości może być jedynie chrześcijańska miłość i solidarność żyjących tu ludzi i narodów”.
Następnie na plac Vigadó z Ostrzyhomia przybyła statkiem relikwia św. Kingi, i odbyła się procesja z relikwiami św. Kingi i św. Jadwigi do kościoła Wniebowzięcia NMP. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Prymas Węgier ks. kardynał Péter Erdő w asyście biskupów z Polski, Słowacji, Litwy i Węgier : abp Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego, bp Františka Trstenskýego ordynariusza Diecezji Spiskiej, bp pomocniczego Diecezji Tarnowskiej Artura Ważnego, ks. Kęstutisa Smilgevičiusa sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Litwy, ks. Pawła Barana proboszcza katedry na Wawelu, ks dr Michała Dąbrówki z Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów, ks. Zoltána Osztie proboszcza kościoła Wniebowzięcia NMP w Budapeszcie, proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr., o. Pawła Cebuli OFM Conv. proboszcza kościoła franciszkanów konwentualnych pw. św. Antoniego z Padwy w Egerze.
Obecni byli przedstawiciele dyplomacji, a wśród nich Chargé d’affaires a.i. Ambasady Polski na Węgrzech Katarzyna Ratajczak-Sowa, przedstawiciele władz V dzielnicy Budapesztu, goście ze Starego Sącza i Ostrzyhomia, przedstawiciele organizacji polonijnych na Węgrzech i samorządów narodowości polskiej w Budapeszcie z przewodniczącą Samorządu Polskiego V dzielnicy –pomysłodawcy powstania w Ogrodzie Różanym obok kościoła śródmiejskiego pomników św. Kingi i św. Jadwigi – Jadwigą Abrusán, polscy i węgierscy wierni. Na zakończenie uroczystości w Ogrodzie Różanym pod pomnikami św. Kingi i św. Jadwigi złożono wieńce. Zarówno uroczystej Mszy św. jak i ceremonii przy pomnikach obu świętych towarzyszył polonjny chór parafialny św. Kingi. Organizatorem uroczystości był kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Budapeszcie, Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha przy współpracy: Samorządu Polskiego V dzielnicy Budapesztu, Archidecezji Ostrzyhomsko- Budapesztańskiej, biura rzecznika narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier, Archikatedry pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Ostrzyhomiu, kościoła franciszkanów konwentualnych pw. św. Antoniego z Padwy w Egerze i Banku MHB. Wymiar tego święta jest tym większy, gdyż łączy się z obchodami Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
inf. Głos Polonii, fot. B.Pál