24 marca w budapeszteńskim kościele polskim pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych przed Mszą św. rozpoczynającą się o godz. 10,30 odbyło się poświęcenie palm wielkanocnych. Obrzęd święcenia gałązek zielonych czyli palm wielkanocnych, wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej w XI w.
W Budapeszcie poświęcenia palm dokonał i Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Grzelak SChr. proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech.
Niedziela Palmowa otwiera czas przeżywania największych tajemnic naszej wiary – Wielki Tydzień. Triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy rozpoczyna ostatni akord Jego misji zbawienia świata. Poświęcenie przyniesionych palm włącza nas we wspólnotę ludzi, która w Chrystusie widzi zapowiadanego Króla oddającego życie za grzechy swojego Ludu.
W polskiej tradycji ludowej Niedzielę Palmową nazywano również Kwietną bądź Wierzbną. W tym dniu święcono palmy, które w tradycji chrześcijańskiej symbolizują odradzające się życie.
Wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. W zależności od regionu, palmy różnią się wyglądem i techniką wykonania. Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń: poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, zatykano ją za świętymi obrazami, gdzie pozostawała do następnego roku kiedy to była ona palona, popiół zaś z tych palm wykorzystywano w obrzędzie Środy Popielcowej.
W Mszy św. uczestniczył mieszkający w Szwecji polski pianista Marcin Dominik Głuch, który w poprzednich dniach koncertował w Miskolcu i Dunaújváros, a w niedzielne południe w charakterze nadzwyczajnego osobistego upominku z okazji Dnia Polsko-Węgierskiej Przyjaźni wystąpił z niezapowiedzianym wcześniej kameralnym krótkim koncertem w Domu Polskim. Dziękujemy za prezent i odwiedziny !