
Z 18 na 19 października 2024 roku, na Jasnej Górze z udziałem wiernych z naszej wspólnoty parafialnej zgromadzonych przy budapesztańskim kościele polskim pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych z ks. Krzysztofem Grzelakiem SChr. proboszczem Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech, odbywa się doroczne czuwanie w intencji polskich emigrantów oraz ich duszpasterzy. W modlitwie przed obliczem Jasnogórskiej Pani pielgrzymi proszą o potrzebne Polonii dary i łaski, a także o to by nasi rodacy, gdziekolwiek się znajdują, dawali świadectwo głębokiej wiary i wartości chrześcijańskich.
Cytat przewodni – jak czytamy na stronie: www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP – tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda, który podkreślał, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”. Te słowa przypominają nam o duchowym wymiarze emigracji, który często łączy się z trudnościami, ale także z możliwością dawania świadectwa wiary i wartości chrześcijańskich.
Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.
Organizatorem piegrzymki wiernych z naszej wspólnoty do Częstochowy, a następnie do Starego Sącza śladami św. Kingi i do Szczawnicy do miejsc związanych z męczennikiem czasów komunizmu Jánosem Esterházym i Rodziną Szalayów, która przybyła na ziemie polskie z Węgier po 1772 roku, jest Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha przy wsparciu tutejszej Polskiej Parafii Personalnej.
Inf. Głos Polonii, fot. B.Pál