
W niedzielę, 6 kwietnia, Polski Dom Kultury na Węgrzech oddział Óhegy oraz Urząd Miasta Nowa Słupia zaprosił do budapeszteńskiego Domu Polskiego na promocję Nowej Słupi podczas której burmistrz pan Andrzej Gąsior i Zdzisław Dudzic przewodniczący Rady Miejskiej przedstawili region, a o. Rafał Kupczak, przełożony klasztoru na Świętym Krzyżu sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.Wydarzenie swą obecnością obok Polaków i Węgrów m.in. z Budapesztu, Egeru, Miskolca, Győr, uświetniły panie: rzecznik narodowości polskiej w ZN Węgier dr Rónayné Słaba Ewa i przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felföldi. Polscy goście szczególnie podkreślali ogromny, wieloletni wkład dr Imrego Molnára węgierskiego historyka i b.dyplomaty w piastowanie kontaktów polsko-węgierskiech i popularyzowanie historii Nowej Słupi i Świętego Krzyża na Węgrzech.
Nowa Słupia położona jest w Górach Świętokrzyskich u stóp Łysej Góry (zwanej także Świętym Krzyżem) – drugiego co do wysokości wzniesienia Łysogór. Miasto graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, znajdując się w jego otulinie. Więcej na temat tej ciekawej miejscowości można czytać między innymi pod adresem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_S%C5%82upia
Ojciec Rafał Kupczak OMI, Superior Wspólnoty Zakonnej na Świętym Krzyżu i Kustosz Relikwii Drzewa Krzyża Świętego m.in. podkreślił, że „Największym bogactwem tego miejsca są Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Gdyby nie one, być może po tym miejscu nie pozostałoby nic, albo bardzo niewiele”.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej.
Budapeszteńskie bardzo ciekawe wydarzenie, przypominające między innmi ważne elementy polsko-węgierskiej historii, prezentujące tutejszej Polonii i jej węgierskim przyjaciołom Polskę, śpiewem ubogacały Panie z Zespołu Koła Gospodyń Wiejskich „ Modrzewianki” i zapowiadający święta Wielkiej Nocy kiermasz regionalny.
Prezentacja regionów Polski na Węgrzech to nadzwyczaj potrzebny z punktu widzenia kontaktów partnerskich, atrakcyjny wypełniony polskimi opowieściami, muzyką, smakami, zapachami, cykl programów realizowany od kilku lat przez Polski Dom Kultury na Węgrzech.
inf. Głos Polonii, Foto. BarbaraPál