Węgry mają swojego reprezentanta w Radzie ds. Polonii i Polaków za Granicą
2 maja 2026r. w Warszawie do grona członków Rady ds. Polonii i Polaków za Granicą została zaproszona Katarzyna Takácsné-Kalińska prezes Stowarzyszeniua Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, dyrektor Polskiego Domu Kultury na Węgrzech.
Do Rady został powołany również ks. Leszek Kryża SChr. nasz były proboszcz (Polska Parafia Personalna na Węgrzech) , obecnie dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski !
Rada ds. Polonii i Polaków za Granicą to organ doradczy powołany przez Prezydenta RP Karola Nawrockiego (we wrześniu 2025 r.), mający na celu wspieranie integracji diaspory z życiem społecznym kraju. Rada współpracuje z organizacjami polonijnymi, a jej powołanie podkreśla znaczenie Polaków za granicą w polityce państwa.
Celem Rady jest doradztwo Prezydentowi w sprawach Polonii, integracja, wspieranie kultury i języka polskiego. Rada funkcjonuje jako jedno z czternastu gremiów konsultacyjno-doradczych przy Prezydencie RP a w jej skład wchodzi blisko 60 osób wywodzących się z różnych środowisk polonijnych na świecie. 2 maja w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady.
2 maja 2026r. przez Prezydenta RP SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI za zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych na Węgrzech, za krzewienie polskości i tradycji narodowych odznaczona została Alicja Katarzyna Takácsné–Kalińska.
Gratulujemy !
Inf. Głos Polonii. np. www.prezydent.pl, fot. Przemysław Keler/KPRP,