Odpust parafialny we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, Piknik Rodzinny i przedstawienie baśni „Kopciuszek” czyli Zielone Świątki w budapeszteńskiej wspólnocie parafialnej!
24 maja 2026r. w budapeszteńskim kościele polskim z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych przeżywaliśmy Odpust Parafialny, modląc się o to by Maryja wypraszała dla całej parafii dar wierności jej Synowi i umocnianie wzajemnej miłość. Obchodziliśmy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Zebrani na celebrowaniu Eucharystii wspominali dar Ducha Świętego udzielony Apostołom oraz początki Kościoła.
Podczas Mszy św. odpustowej sprawowanej przez proboszcza Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofa Grzelaka SChr. modlono się o dary i łaski dla całej wspólnoty polonijnej i braci Węgrów, którzy obok Polaków od blisko 89 lat przychodzą do naszej świątyni. Proszono Matkę Bożą o pokonanie lęku wobec świata i wobec zła. Proszono o pokój dla świata i ustanie wojen, o wstawiennictwo dla całej Polonii na świecie aby dawała świadectwa wiary i naszej polskiej tożsamości.
Dzisiejsza niedziela miała jeszcze jeden motyw wielkiej radości, bowiem dzieci z naszej parafii przeżywają rocznicę przyjęcia pierwszej Komunii Świętej.
Mszę św. zakończyło wspólne odmówienie Litanii Loretańskiej przy grocie Matki Bożej znajdującej się w ogrodzie przykościelnym.
Po Mszy św. Odpustowej w Domu Polskim im. św. Jana Pawła II odbył się spektakl pt. „Kopciuszek” w oparciu o baśń napisaną przez Charlesa Perraulta w 1697 roku pod nazwą „Cendrillon ou la petite pantoufle de verre”. Przedstawienie jak zawsze bardzo ciekawie reżyserowała pracująca w budapeszteńskiej parafii s. Weronika Jaworska MCHK, a wystąpili uczniowie wywodzący się z obu szkół polskich i aktorzy z parafialnej „Naszej Grupy Teatralnej”, a następnie w ogrodzie Domu Polskiego – Rodzinny Piknik dedykowany przede wszystkim matkom z okazji ich święta i zbliżającego się, a w polskiej tradycji obchodzonego 1 czerwca Dnia Dziecka. Specjalnie na okazję pikniku stoiska przygotowały reprezentacje szkolne ze Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Budapeszcie, harcerze z budapeszteńskiej drużyny „Czarne Bratanki”, Stołeczny Samorząd Polski wraz ze sklepem polskim, a osoby prywatne zapewniły znakomite domowe wypieki. W polonijnym świętowaniu uczestniczyła też przybyła z Krakowa pisarka Karolina Kalinowska (absolwentka Edytorstwa oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka licznych artykułów prasowych oraz sfabularyzowanej powieści historycznej o początkach istnienia i kolebce duchowości Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika Boży płomień) ze swoją książką o „Tajemnicach klasztornych ogrodów”. Obecne były panie Katarzyna Balogh przewodnicząca Sołecznego Samorządu Polskiego, Anna Lang dyrektor Ogólnokrajowej Uzupełniającej Szkoły Polskiej na Węgrzech i dyrektor Polskiego Domu Kultury, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Katarzyna Takácsné-Kalińska. Były zabawy dla dzieci, malowanki, pląsy zuchowe, loteria fantowa i naturalnie pyszne smakołyki, a wszystkiemu towarzyszyła wspaniała aura i wszechobecna przyjacielska atmosfera.
Po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy przez długie wieki w sposób najbardziej uroczysty świętowano właśnie Zesłanie Ducha Świętego. Jest to jedno z najstarszych świąt Kościoła wprowadzone już w II wieku. To Duch Święty napełnił mocą i żywą wiarą Apostołów tak, by na całym świecie mogli głosić prawdy wiary Chrystusowej. W początkach chrześcijaństwa święto nosiło nazwę pentekoste – pięćdziesiąt dni po Wielkiej Nocy. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, tradycje zielonoświątkowe łączą się jeszcze z elementami obyczajów pogańskich, szczególnie z tymi, które wiązały się ściśle ze świętem rolników i pasterzy. Obfitowały one w pieśni, modlitwy, procesje błagalne wśród pól o dobry urodzaj. Zielonym Świętom towarzyszyły zabawy ludowe, a obecnie różnorodne festyny. Na Węgrzech Pünkösd ( Zielone Świątki) obchodzony jest w niedzielę i poniedziałek.
Organizatorami budapeszteńskiego polonijnego świętowania było Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, Polska Parafia Personalna na Węgrzech przy wsparciu Samorządu Polskiego X dzielnicy Budapesztu i Stołecznego Samorządu Polskiego.
Inf. Głos Polonii, fot. Barbara Pál



































